Band ring with black stones, 333 hallmark
add to wish list
Description
Band ring with black stones, 333 hallmark
Approximate product weight: ~0.85 - 1.17g
| Weight [g] | ~0.85 - 1.17g |
| Material | Gold |
| Gold Color | Yellow + white (rhodium-plated) |
| Hallmark | 333 (8K) |
| Stone | Zirconia |
| Shape | Other shape |
| Center Stone Size [Mm] | ~ 1.5 |
| Number of stones | 7 |
| Band Width [Mm] | ~ 1.8 |
| Total Crown Width [mm] | ~2.2 |
| Plating | Rhodium-plated stone setting |
The weight of the ring is approximate and for guidance only. Wholesale products are sold by gram, and the price per gram is binding.
Technical data
| Gold | 333 |
| Weight | <1g |
| Stone | With stone |