Elegant gold flower ring, blue pr. 333 2.1455a
add to wish list
Description
Elegant gold flower ring, blue pr. 333
A carefully crafted ring. with stones arranged in the shape of a beautiful flower with a blue central stone. It will look very elegant, noble and delicate on a woman's hand.
| Weight [g] | ~1.17 - 1.37g |
| Stone | Zirconia |
| Shape | Flower |
| Material | Gold |
| Gold Color | Yellow + white (rhodium-plated) |
| Sample | 333 (8K) |
| Central Stone Size [Mm] | 4 |
| Side Stone Size [Mm] | 1 |
| Number of Stones | 13 |
| Rail Width [Mm] | 1.35 |
| Total Crown Width [Mm] | 6.9 |
| Dominant Color | gold |
The weight of the ring depends on the size. In wholesale, products are sold in grams and the price per gram of the product is binding.
Technical data
| Gold | 333 |
| Weight | 1 to 2g |
| Stone | With stone |