Fashionable gold ring with cubic zirconia, large stone pr. 333 1.366a
add to wish list
Description
Gold ring with cubic zirconia MARQUISE
Product weight approximately: ~1.38 - 1.97g
| Weight [g] | ~ 1.38 - 1.97g |
| Stone | Zirconia |
| Shape | Other shape |
| Material | Gold |
| Proof | 333 (8K) |
| Gold Color | Yellow + white (rhodium-plated) |
| Center Stone Size [Mm] | 8 x 6 |
| Size of Side Stones [Mm] | 1.25 |
| Number of Stones | 21 |
| Rail Width [Mm] | ~ 13 |
| Rhodium | Rhodium-plated stone setting |
| Dominant Color | Gold |
The weight of the ring is approximate and approximate. In wholesale, products are sold in grams and the price per gram of the product is binding.
Technical data
| Gold | 333 |
| Weight | 1 to 2g |
| Stone | With stone |