Fashionable gold ring with cubic zirconia, large stone pr. 333 1.366c
add to wish list
Description
Fashionable gold ring with zircons, large stone
Marquise ring made of yellow gold, with a large stone. It looks very expressive, attractive and noble on the hand.
Approximate product weight: ~1.50 - 1.91g
| Weight [g] | ~ 1.50 - 1.91g |
| Stone | Zirconia |
| Shape | Other shape |
| Material | Gold |
| Sample | 333 (8K) |
| Color Gold | Yellow + white (rhodium-plated) |
| Central Stone Size [Mm] | 8 x 6 |
| Side Stone Size [Mm] | 1.25 |
| Number of Stones | 21 |
| Rail Width [Mm] | ~ 13 |
| Rod | Rhodium-plated stone setting |
| Dominant Color | Golden |
The weight of the ring is approximate and indicative. In wholesale, products are sold in grams and the price per gram of the product is binding.
Technical data
| Gold | 333 |
| Weight | 1 to 2g |
| Stone | With stone |