Fashionable gold ring with emerald marquise zircons. 333 2,982z
add to wish list
Description
Fashionable gold ring with emerald marquise zircons. 333
An eye-catching and original design of a gold ring. Decorated with a large oval green stone, surrounded by smaller zircons.
| Weight [g] | ~1.75 - 2.18g |
| Stone | Zirconia |
| Shape | Other shape |
| Material | Gold |
| Gold Color | Yellow + white (rhodium-plated) |
| Sample | 333 (8K) |
| Central Stone Size [Mm] | 6 x 4 |
| Side Stone Size [Mm] | 2 |
| Number of Stones | 11 |
| Rail Width [Mm] | 2 |
| Total Crown Width [Mm] | 9.7 |
| Dominant Color | gold |
The weight of the ring depends on the size. In wholesale, products are sold in grams and the price per gram of the product is binding.
Technical data
| Gold | 333 |
| Weight | 1 to 2g |
| Stone | With stone |