Gold Ring full of Heart, black stone pr. 333 1.962c
add to wish list
Description
Golden Heart Ring
A beautiful gold ring in a modern, yet very simple form. A perfect idea for a unique gift from the heart.
| Weight [g] | ~0.90 - 1.19g |
| Stone | Zirconia |
| Shape | Heart |
| Gold Color | Yellow |
| Material | Gold |
| Sample | 333 (8K) |
| Stone Size Central [Mm] | Ø2.0 |
| Number of Stones | 1 |
| Rail Width [Mm] | ~1.7 |
| Total Crown Width [Mm] | ~5.7 |
| Dominant Color | gold |
The weight of the ring depends on the size. In wholesale, products are sold in grams and the price per gram of the product is binding.
Technical data
| Gold | 333 |
| Weight | 1 to 2g |
| Stone | With stone |