Gold Sacred Ring pr. 333 1,966
add to wish list
Description
Golden Sacred Ring
The extremely delicate and feminine ring owes its uniqueness to its sacred symbolism. A perfect gift idea. The cross motif is very popular due to its subtle nature and delicacy. The presented ring model is a combination of a timeless design and a modern version. It is additionally decorated with white zircons, which give it an interesting look and sparkle phenomenally with every movement. This is a dream gift for every lover of romantic and minimalist jewelry. The ring is made of classic yellow gold, which will never go out of fashion. Choose discreet elegance and enjoy it every day. This type of jewelry was created to emphasize femininity and natural beauty.
| Weight [g] | ~0.53 - 0.78g |
| Stone | Zirconia |
| Shape | Cross |
| Gold Color | Yellow + white (rhodium-plated) |
| Material | Gold |
| Sample | 333 (8K) |
| Stone Size [Mm] | Ø1.25 |
| Number of Stones | 11 |
| Rail Width [Mm] | ~1.1 |
| Total Crown Width [Mm] | ~7.7 |
| Rhodium | Rhodium-plated stone setting |
| Dominant Color | gold |
The weight of the ring depends on the size. In wholesale, products are sold in grams and the price per gram of the product is binding.
Technical data
| Gold | 333 |
| Weight | <1g |
| Stone | With stone |