Gold engagement ring, delicate pr. 333 2.W023
add to wish list
Description
Gold engagement ring, delicate pr. 333
The expressive and elegant design of the ring will attract many attention. It looks very feminine and impressive on the hand.
Product weight approximately: ~0.68 - 1.07 g
| Weight [g] | ~0.68 - 1.07 g |
| Stone | Zirconia |
| Shape | Other shape |
| Material | Gold |
| Gold Color | Yellow |
| Sample | 333 (8K) |
| Number of Stones | 1 |
| Rail Width [Mm] | 1.57 |
| Total Crown Width [Mm] | ~ 2.25 |
| Dominant Color | Golden |
The weight of the ring is approximate and indicative. In wholesale, products are sold in grams and the price per gram of the product is binding.
Technical data
| Gold | 333 |
| Weight | 1 to 2g |
| Stone | With stone |