Gold engagement ring green heart pr. 333 1,773z
add to wish list
Description
Gold engagement ring, green heart, pr. 333
Product weight approximately: ~2.10 - 3.09g
| Weight [g] | ~2.10 - 3.09g |
| Stone | Zirconia |
| Shape | Heart |
| Material | Gold |
| Gold Color | Yellow + white (rhodium plated) |
| Sample | 333 (8K) |
| Center Stone Size [Mm] | ~ 7x7mm |
| Size of Side Stones [Mm] | ~ 1.25mm |
| Number of Stones | 25 |
| Rail Width [Mm] | ~ 2.70mm |
| Total Crown Width [Mm] | ~ 10.3mm |
| Rhodium | Rhodium-plated top and side stone elements |
| Dominant Color | Golden |
The weight of the ring is approximate and indicative. In wholesale, products are sold in grams and the price per gram of the product is binding.
Technical data
| Gold | 333 |
| Weight | 2 to 3g |
| Stone | With stone |