Gold engagement ring with emerald cubic zirconia. 333 3.1556z
add to wish list
Description
Gold ring with cubic zirconias
A delicate ring with a beautifully exposed stone. Decorated with small cubic zirconias on the sides. It looks very elegant and subtle on a woman's hand.
| Weight [g] | ~0.75 - 1.10 g |
| Stone | Zirconia |
| Shape | Other shape |
| Material | Gold |
| Color Gold | Yellow + white (rhodium-plated) |
| Proof | 333 (8K) |
| Center Stone Size [Mm] | 4 |
| Side Stone Size [Mm] | 1.5 |
| Quantity Stones | 5 |
| Rail Width [Mm] | ~ 1.3 |
| Total Crown Width [Mm] | ~ 5 |
| Rhodium | Rhodium-plated stone paws |
| Dominant Color | gold |
The weight of the ring depends on the size. In wholesale, products are sold in grams and the price per gram of the product is binding.
Technical data
| Gold | 333 |
| Weight | <1g |
| Stone | With stone |