Gold engagement ring with pink heart. 333 1.773
add to wish list
Description
Gold engagement ring, pink heart, pr. 333
Product weight approximately: ~2.10 - 3.09g
| Weight [g] | ~2.10 - 3.09g |
| Stone | Zirconia |
| Shape | Heart |
| Material | Gold |
| Gold Color | Yellow + white (rhodium plated) |
| Sample | 333 (8K) |
| Center Stone Size [Mm] | 7/7mm |
| Size of Side Stones [Mm] | 1.25mm |
| Number of Stones | 25 |
| Rail Width [Mm] | 2.70 |
| Total Crown Width [Mm] | 10.3mm |
| Rhodium | Rhodium-plated top and side stone elements |
| Dominant Color | Golden |
The weight of the ring is approximate and indicative. In wholesale, products are sold in grams and the price per gram of the product is binding.
Technical data
| Gold | 333 |
| Weight | 2 to 3g |
| Stone | With stone |