Gold engagement ring with sapphire cubic zirconia. 333 3.1573ff
add to wish list
Description
Gold engagement ring with sapphire cubic zirconia. 333
Golden ring with a beautifully exposed central stone. Decorated with small zircons on the sides. Rhodium plating brightens the set stones. The ring looks very feminine and elegant on a woman's hand.
Product weight approximately: ~1.41 - 1.90g
| Weight [g] | ~1.41 - 1.90g |
| Stone | Zirconia |
| Shape | Other shape |
| Material | Gold |
| Gold Color | Yellow + white (rhodium plated) |
| Sample | 333 (8K) |
| Center Stone Size [Mm] | ~ 7 |
| Size of Side Stones [Mm] | 1 |
| Number of Stones | 23 |
| Rhode | Rhodium-plated side elements |
| Dominant Color | Golden |
The weight of the ring is approximate and indicative. In wholesale, products are sold in grams and the price per gram of the product is binding.
Technical data
| Gold | 333 |
| Weight | 1 to 2g |
| Stone | With stone |