Gold flower ring pr. 333 1.1123
add to wish list
Description
Gold flower ring
An exceptionally delicate and original form of women's jewelry. A perfect gift idea for yourself or someone important.
| Weight [g] | ~0.50 - 1.20g |
| Stone | Zirconia |
| Shape | Other shape |
| Material | Gold |
| Gold Color | Yellow + white (rhodium plated) |
| Sample | 333 (8K) |
| Center Stone Size [Mm] | ~2.0 // ~ 2.50 x 5.5 |
| Side Stone Size [Mm] | Ø 1.25 |
| Number of stones | 7 |
| Rail Width [Mm] | ~1.50 |
| Total Crown Width [Mm] | ~6.35 |
| Rhodium | Rhodium-plated stone paws |
| Dominant Color | gold |
The weight of the ring depends on the size. In wholesale, products are sold in grams and the price per gram of the product is binding.
Technical data
| Gold | 333 |
| Weight | <1g |
| Stone | With stone |