Gold ring, large cubic zirconia. 333 1,236
add to wish list
Description
Gold Ring
An exceptionally delicate and original form of women's jewelry. A perfect gift idea for yourself or someone important.
| Weight [g] | ~0.88-1.19g |
| Stone | Zirconia |
| Shape | Other shape |
| Material | Gold |
| Gold Color | Yellow + white (rhodium plated) |
| Sample | 333 (8K) |
| Center Stone Size [Mm] | ~ 2.50 x 5.5 |
| Size of Side Stones [Mm] | Ø 1.50 |
| Quantity stones | 11 |
| Rail Width [Mm] | ~1.50 |
| Total Crown Width [Mm] | ~5.75 |
| Rhodium | Rhodium-plated stone paws |
| Dominant Color | gold |
The weight of the ring depends on the size. In wholesale, products are sold in grams and the price per gram of the product is binding.
Technical data
| Gold | 333 |
| Weight | 1 to 2g |
| Stone | With stone |