Gold ring, purple stone, wedding ring. 333 1.114f
add to wish list
Description
Gold ring, purple stone, wedding ring. 333
Golden ring with a beautifully integrated lilac central stone. The ring looks very feminine, delicate and elegant on a woman's hand.
| Weight [g] | ~0.90 - 1.32g |
| Stone | Zirconia |
| Shape | Other shape |
| Material | Gold |
| Gold Color | Yellow |
| Sample | 333 (8K) |
| Central Stone Size [Mm] | 3.0 |
| Number of Stones | 1 |
| Rail Width [Mm] | 2.75 |
| Wid. Rails: At Widest [Mm] | 2.75 |
| Width Rails: At Narrowest Point [Mm] | 2.25 |
| Total Crown Width [Mm] | 2.75 |
| Dominant Color | gold |
Weight ring size depends on the size. In wholesale, products are sold in grams and the price per gram of the product is binding.
Technical data
| Gold | 333 |
| Weight | 1 to 2g |
| Stone | With stone |