Gold ring Blue teardrop pr. 333 3.1655f
add to wish list
Description
Gold ring with blue teardrop. 333
Very delicate gold Teardrop ring. This exceptionally delicate decoration of women's hands delights with its modesty. The ring has a delicate blue stone in the center.
| Weight [g] | ~0.70 - 0.90g |
| Stone | Zirconia |
| Shape | Other shape |
| Material | Gold |
| Gold Color | Yellow |
| Sample | 333 (8K) |
| Central Stone Size [Mm] | 3.0 |
| Number of Stones | 1 |
| Rail Width [Mm] | ~1.0 |
| Total Crown Width [Mm] | ~4.5 |
| Stone Color | Blue |
| Dominant Color | gold |
The weight of the ring depends on the size. In wholesale, products are sold in grams and the price per gram of the product is binding.
Technical data
| Gold | 333 |
| Weight | <1g |
| Stone | With stone |