Gold ring pr. 333 3/1668
add to wish list
Description
Golden wedding ring
A beautiful gold ring made of precious gold. An exceptionally delicate and simple pattern. A perfect gift idea. Additionally decorated with delicate zircons, prepared in the form of a gold ring.
| Weight [g] | ~ 0.95 - 1.20g |
| Stone | Zirconia |
| Shape | Other shape |
| Gold Color | Yellow |
| Material | Gold |
| Sample | 333 (8K) |
| Stone Size [Mm] | ~ Ø 1.5 |
| Number of Stones | 2 |
| Wid. Rails: At Narrowest Point [Mm] | ~1.95 |
| Rod | Rhodium-plated stone elements |
| Dominant Color | gold |
The weight of the ring depends on the size. In wholesale, products are sold in grams and the price per gram of the product is binding.
Technical data
| Gold | 333 |
| Weight | 1 to 2g |
| Stone | With stone |