Gold ring with a large sapphire stone. 333 3.1615f
add to wish list
Description
Gold ring with a large sapphire stone. 333
Beautiful gold ring with a large stone. This is a pattern that looks exceptionally impressive and elegant. The simple form of jewelry is a unique and subtle decoration of a woman's hand.
Product weight approximately: ~1.90 - 2.55g
| Weight [g] | ~1.90 - 2.55g |
| Stone | Zirconia |
| Shape | Other shape |
| Material | Gold |
| Gold Color | Yellow + white (rhodium plated) |
| Sample | 333 (8K) |
| Center Stone Size [Mm] | 6 |
| Number of Stones | 1 |
| Rail Width [Mm] | ~ 2.60 |
| Wid. Rails: At Widest [Mm] | ~ 6 |
| Rod | Rhodium plated center stone setting |
| Dominant Color | Golden |
The weight of the ring is approximate and indicative. In wholesale, products are sold in grams and the price per gram of the product is binding.
Technical data
| Gold | 333 |
| Weight | 2 to 3g |
| Stone | With stone |