Gold ring with blue and blue zircon Galaxy pr. 333 1/1015 an
add to wish list
Description
Golden ring decorated with two large zircons in two colors
Modern design is the greatest advantage of this model. It looks beautiful on the hand and makes an impression. Made of the highest quality 333 gold.
| Weight [g] | ~2.45 - 2.65g |
| Stone | Zirconia |
| Shape | Other shape |
| Material | Gold |
| Gold Color | Yellow + white (rhodium-plated) |
| Sample | 333 (8K) |
| Central Stone Size [Mm] | 5 |
| Number of Stones | 2 |
| Rail Width [Mm] | ~ 1.65 |
| Total Crown Width [Mm] | ~ 5 |
| Rhodium | Rhodium-plated stone paws |
| Dominant Color | gold |
The weight of the ring depends on the size. In wholesale, products are sold in grams and the price per gram of the product is binding.
Technical data
| Gold | 333 |
| Weight | 2 to 3g |
| Stone | With stone |