Gold ring with cubic zirconia Only One, emerald pr. 333 3.1545z
add to wish list
Description
Gold ring with zircons
A beautiful gold ring with a large emerald stone set in the center and smaller white side stones. It looks extremely elegant, chic and expressive. The perfect ring for a special occasion
| Weight [g] | ~0.81 - 1.27g |
| Stone | Zirconia |
| Shape | Other shape |
| Material | Gold |
| Gold Color | Yellow + white (rhodium-plated) |
| Sample | 333 (8K) |
| Central Stone Size [Mm] | 6 |
| Side Stone Size [Mm] | 2 |
| Rail Width [Mm] | 2 |
| Rhodium | Rhodium-plated side stone setting |
| Stone Color | White |
| Dominant Color | gold |
The weight of the ring depends on the size. In wholesale, products are sold in grams and the price per gram of the product is binding.
Technical data
| Gold | 333 |
| Weight | 1 to 2g |
| Stone | With stone |