Gold ring with white and purple zircon Galaxy pr. 333 1.1015f
add to wish list
Description
Gold ring with white and purple zircon Galaxy pr. 333
Modern design is the greatest advantage of this model. It looks beautiful on your hand and makes an impression. Made of the highest quality 333 gold.
| Weight [g] | ~1.68 - 2.30g |
| Stone | Zirconia |
| Shape | Other shape |
| Material | Gold |
| Gold Color | Yellow + white (rhodium-plated) |
| Sample | 333 (8K) |
| Central Stone Size [Mm] | 5 |
| Number of Stones | 2 |
| Rail Width [Mm] | ~1.65 |
| Total Crown Width [Mm] | ~5 |
| Rhodium | Rhodium-plated stone setting |
| Dominant Color | gold |
The weight of the ring depends on the size. In wholesale, products are sold in grams and the price per gram of the product is binding.
Technical data
| Gold | 333 |
| Weight | 2 to 3g |
| Stone | With stone |