Lady Glamor Gold Ring pr. 333 1,530
add to wish list
Description
Beautiful Lady Glamor gold ring
An extremely elegant, highly polished ring. The jewelry is decorated with a centrally framed, larger stone, surrounded by a wreath of small, exceptionally shiny stones. It is a unique gift for a particularly important occasion.
| Weight [g] | ~ 0.96 - 1.32g |
| Stone | Zirconia |
| Shape | Other shape |
| Gold Color | Yellow |
| Material | Gold |
| Proof | 333 (8K) |
| Center Stone Size [Mm] | 4 |
| Side Stone Size [Mm] | 1 |
| Quantity Stones | 15 |
| Rail Width [Mm] | 1.5 |
| Dominant Color | gold |
The weight of the ring depends on the size. In wholesale, products are sold in grams and the price per gram of the product is binding.
Technical data
| Gold | 333 |
| Weight | 1 to 2g |
| Stone | With stone |