Lady Glamor gold ring, black stone, pr. 333 1.530c
add to wish list
Description
Lady Glamor gold ring, black stone pr. 333
An extremely elegant, highly polished ring. The jewelry is decorated with a centrally mounted, larger black stone, surrounded by a wreath of small, exceptionally shiny stones. This is a unique gift for a particularly important occasion.
Product weight approximately: ~ 0.92 - 1.24g
| Weight [g] | ~ 0.92 - 1.24g |
| Material | Gold |
| Gold Color | Yellow |
| Attempt | 333 (8K) |
| Center Stone Size [Mm] | ~ 4 |
| Side Stone Size [Mm] | 1 |
| Number of Stones | 15 |
| Rail Width [Mm] | 1.5 |
| Dominant Color | Gold |
The weight of the ring is approximate and indicative. In wholesale, products are sold in grams and the price per gram of the product is binding.
Technical data
| Gold | 333 |
| Weight | 1 to 2g |
| Stone | With stone |