Lady glamor gold ring with ruby stone pr. 333 1,530 pcs
add to wish list
Description
Golden ring Lady Glamor ruby stone pr. 333
An extremely elegant, highly polished ring. The jewelry is decorated with a centrally mounted, larger ruby-colored stone, surrounded by a wreath of small, exceptionally shiny stones. This is a unique gift for a particularly important occasion.
Product weight approximately: ~ 0.82 - 1.26g
| Weight [g] | ~ 0.82 - 1.26g |
| Material | Gold |
| Gold Color | Yellow |
| Attempt | 333 (8K) |
| Center Stone Size [Mm] | ~ 4 |
| Side Stone Size [Mm] | 1 |
| Number of Stones | 15 |
| Rail Width [Mm] | 1.5 |
| Dominant Color | Gold |
The weight of the ring is approximate and indicative. In wholesale, products are sold in grams and the price per gram of the product is binding.
Technical data
| Gold | 333 |
| Weight | 1 to 2g |
| Stone | With stone |